Природознавство

 20.05.20 - 21.05.20
Сьогодні ми розпочинаємо проект "Добра справа для природи"
Ви закінчуєте 4 клас. Вивчили природознавство: які є океани,материки,природні зони рідної країни.Знаєте, що природу треба охороняти.
А яку добру справу для природи запропонує кожен з вас? Опишіть це у своєму проекті, намалюйте ілюстрації, або зробіть презентацію на 9-10 слайдів.
  Я з радістю прочитаю про ваші добрі справи  22 травня в п'ятницю.
          Успіхів вам у цій справі!


13.05.20
Примітка: якщо в мобільній версії не зрозумілі завдання - відкрийте з посилання.
Контрольна робота
1.       Вибери правильну відповідь.
Який материк омивається всіма океанами?
     А            Австралія.
     Б             Євразія.
     В            Південна Америка.

2.       Вибери правильну відповідь.
У якій природній зоні міститься твій обласний центр?
     А            мішаних лісів.
     Б             лісостепу.
     В            степу.

3.       Вибери правильну відповідь.
Де знаходиться зона мішаних лісів?
     А            на сході України.
     Б             на півночі України.
     В            на півдні України.

4. Встанови послідовність материків від найменшого до найбільшого.
     ¨ Північна Америка.
     ¨ Антарктида.
     ¨ Євразія.
     ¨ Південна Америка.
     ¨ Африка.
     ¨ Австралія.

5.             Встанови відповідність
      Озеро -                       частина океану, яка заглибилась у суходіл.
      Море -                        великі простори води, що вкривають земну поверхню.
Океан -                         водойма, яка виникла у природній западині на поверхні землі.
6.       Встанови відповідність між тваринами і природними зонами, в яких вони мешкають.
                     Борсук, бобер, лисиця -                          лісостеп.
                Дикий кабан, козуля, вовк -                         степ.
Ховрах, тушканчик, гадюка степова -                         мішані ліси.

7. Поміркуй, чому в горах рослинність змінюється від підніжжя до вершини.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
14.05.20
Повторення теми "Гори України"



06.05.20-07.05.20
Гори – це ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівнинами.
Їх висота може бути від 1000 до 2000 метрів. Залежно від висоти гори бувають низькі (від 500м до 800м), середні (від 800м до 2000м) і високі (понад 2000м). А за віком гори поділяють на старі і молоді. Поодинокі гори на планеті зустрічаються рідко. Частіше вони тягнуться рядами. Ряд гір називають гірським хребтом.
    Розгляньте  будови гори.

Частини гори
1 – підніжжя; 2 – крутий схил; 3 – пологий схил; 4 – вершина

- Так як і горб, гора має підніжжя, схили і вершину. Схили можуть бути пологими і крутими. Вершини високих гір гострі, вкритті снігами та льодовиками. 
Карпати це гірська система, яка розташована в центрі Європи. Вона простирається дугою на 1500 км. На  заході України лежить лише частина цієї системи Українські Карпати.
Українські Карпати молоді гори, з конусоподібними вершинами, із невисокими хребтами та положистими схилами, між яких знаходяться долини. Найвища вершина Карпат гора Говерла. Її висота 2061 м. Льодовиків в Карпатах немає, але сніг лежить дуже довго. Часто він сходить лавинами, і тому завдає шкоди природі,  людям. Карпати вкриті густими лісами.
На Кримському півострові дугою височіють Кримські гори. Їх найвища вершина гора Роман-Кош заввишки 1545 м. Кримські гори розташовані в південній частині Кримського півострова. Вони складаються з трьох паралельних рядів, розділених між собою неширокими долинами. Частина Кримських гір складається з вапняків. Це свідчить про те, що в давні часи Кримський півострів був під водою. Кримські гори молоді, не дуже високі. В них знаходиться велика кількість печер. Це робота вітру, сонця і води. Характерна особливість гір круті південні схили, а положисті північні. В Криму росте багато вічнозелених рослин.
Виконай тестування за посиланням. Тест активний до 23.00 07.05.20. Щасти!!!






29.04.20-30.04.20
Переглянь уважно відеопрезентацію на тему "Степ України". Опрацюй уважно відео, занотуй головне та перевір свої знання тестуванням. Тест активний до 23.00 год. 30.04.20. Зверніть увагу, цього разу на проходження тесту у вас буде лише одна спроба, Якщо не пройдете з 1 разу - другого не буде!!! Якщо нема можливості дивитись відео - опрацюй матеріал з підручника на с. 160-164. Дай відповіді на запитання.
Щасти!!!
22.04.20
  Сьогодні ми  будемо вивчати "Мішані ліси України". Переглянь уважно відеоурок, в зошит занотуй головне (де знаходиться, які річки протікають, які  ґрунти і т.д.).Опрацювавши, виконай тести, які активні до 23.04.20 до 22.00год.

23.04.20
Переглянь уважно відеопрезентацію на тему "Лісостеп України". Опрацюй відео, занотуй головне та перевір свої знання тестуванням. Тест активний до 22.00 23.04.20.
Щасти!!!

15.04.20-16.04.20                                                  
   Переглянь відеоуроки. Підготуй аркуш та ручку для виконання завдань, які пропонує учитель. Для перевірки засвоєного виконай тести. Тест активний до 23.00 год 16.04.20. Нагадую, тестування проходьте з 1 спроби та після перегляду відеоуроку!!!









08.04.20.-09.04.20  

Виконайте тестування по водоймах України. Тест буде закритий 13.04.20 о 23.00 год.

Ми з вами маємо створити проєкт "Річки нашого краю"
Хлопчики мають підготувати проєкт про Дністер, а дівчатка про Південний Буг. Проведи дослідження.
Користуйтеся планом для кращого виконання роботи. Балів додадуть ілюстрації.
          1.Походження назви  річки?.          

          2.Звідки бере початок річка?
          3.По яких областях України протікає?
          4.Яка довжина ріки?
          5.Через які великі міста вона протікає, які промислові об'єкти стоять на річці?

         6.Який рослинний і тваринний світ біля цих річок і в річках? 

                       
Завдання 01.04.20. 

 Опрацювати  матеріал до 08.04.20. По цих темах очікуйте тестування.

Чорне море

Азовське море

Моря України

Гірські і рівнинні річки





Опраювати матеріал до 01.04.20.Дати відповіді на питання письмово(коротко) та надіслати для перевірки на електронну адресу: dtania.178611@gmail.com

Корисні копалини України

Пригадай! Що таке корисні копалини? Наведи приклади. Як називають місця, де добувають корисні копалини?
Україна багата на корисні копалини. Тобі відомо, що ці природні утворення людина добуває з надр або з поверхні Землі і використовує в різних цілях. Родовища корисних копалин на фізичній карті позначають умовними знаками. Залежно від використання, корисні копалини поділяють на три групи.
Розглянь схему і назви групи корисних копалин.
Корисні копалини, з яких одержують метали, називають рудними, або рудами металів.
Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які рудні копалини є на її території? Як позначають їх родовища на карті?
Руду добувають у шахтах і кар’єрах. У природі залізна руда буває бурого, червоного або чорного кольору. Вона важка і тверда. Залізо і його сплави — чавун і сталь — виплавляють з руди в спеціальних печах. З них виготовляють цвяхи, дроти, труби, автомобілі тощо. Марганцеву РУДУ, тверду корисну копалину сірого або чорного кольору з металевим блиском, використовують для виплавляння сталі. Найбільші родовища залізної та марганцевої руди знаходяться в Дніпропетровській області.
Кам’яна сіль, графіт, граніт, мармур, вапняк, глина і пісок — це нерудні корисні копалини.
Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які нерудні копалини є на її території? Як позначають їх родовища на карті?
З кам’яної солі — твердої копалини білого кольору — отримують кухонну сіль і харчову соду. Її добувають у соляних шахтах, а також із води солоних водойм. Найбільші родовища кам’яної солі — у Донецькій області, на Закарпатті, а також на Кримському півострові (озеро Сиваш).
Графіт —сіро-чорна, непрозора, масна на дотик, м’яка корисна копалина, яка легко розшаровується. З нього виготовляють стержні для простих олівців. Найбільші родовища графіту в Кіровоградській області.
Граніт і мармур, вапняк і крейда, пісок і глина — тверді корисні копалини. Їх добувають у кар’єрах і використовують на будівництві. Мармур і граніт бувають різного кольору, крейда — біла, а вапняк — білий, сірий або жовтуватий. Граніт і мармур використовують для спорудження пам’ятників, станцій метро, будинків. Із вапняку виробляють вапно і цемент. Крейдою пишуть у школі на дошці, а також вона потрібна для виготовлення зубної пасти. Пісок складається з твердих піщинок жовтого, сірого чи білого кольору, не з’єднаних між собою. Він сипкий, добре пропускає воду. Глина буває різного кольору. Складається з твердих частинок, з’єднаних між собою. Погано пропускає воду. Волога глина в’язка.
З піску виготовляють скло, з глини — пластилін, цеглу, посуд. Будівельні корисні копалини поширені по всій території України.
Тобі відомо, що паливними (горючими) корисними копалинами називають копалини, які під час горіння виділяють тепло. Торф, буре та кам’яне вугілля, нафта і природний газ — паливні корисні копалини.
Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які паливні корисні копалини є на території держави? Як позначають їх родовища на карті?
В Україні є значні поклади кам’яного і бурого вугілля. Найбільші родовища кам’яного вугілля — у Донецькій і Луганській, бурого — у Дніпропетровській областях. Запаси вугілля є також у Львівській і Волинській областях. Добувають вугілля в шахтах і кар’єрах. Воно утворилося в надрах землі з решток давніх рослин. Буре вугілля бурого кольору, а кам’яне — чорного. Кам’яне вугілля, на відміну від бурого, більш щільне, має блиск і виділяє більше тепла при згоранні. Вугілля використовують як природне паливо на електростанціях, заводах, у побуті.
З нього виготовляють пластмаси, фарби, ліки, парфуми та інші матеріали.
Родовища нафти є у Львівській, Івано-Франківській, Сумській, Чернігівській, Харківській і Полтавській областях. Нафта утворилася з решток рослин і тварин, які жили мільйони років тому. Нафта — масляниста густа рідина темного кольору з різким запахом. Вона легша за воду, горить кіптявим полум’ям і виділяє більше тепла, ніж кам’яне вугілля. Для добування нафти будують бурові вишки і свердлять глибокі свердловини. З нафти одержують різні види палива (бензин, гас, мазут), машинні мастила, пластмасу, синтетичні волокна. Її використовують для виготовлення тканин, фарб, лаків, ліків тощо.
В Україні є також поклади природного газу. Найбільші запаси — у родовищах на території Харківської і Полтавської областей, у Криму. Поклади газу й нафти є й на дні Чорного й Азовського морів. Природний газ — безбарвний, легший за повітря, горючий, не має запаху. Під час горіння виділяє багато тепла. Використовується як природне паливо, для одержання пластмас, синтетичних волокон, гуми та інших матеріалів. Добувають газ із свердловин.
Найбільші родовища торфу у Волинській та Рівненській областях. Він утворюється на болотах з відмерлих решток рослин. Торф — темно-коричневого кольору, м'який, крихким, легшим за воду. Під час його горіння виділяється густий дим, а після згорання залишається багато попелу.
Торф використовують для опалення будинків, як паливо на невеликих теплоелектростанціях. Його також застосовують як добриво для полів, підстилку для тварин.
Запаси корисних копалин, які добувають в Україні, не безмежні. Тому їх потрібно використовувати ощадливо.
Поміркуйте! Чому до корисних копалин і виробів із них слід ставитися бережливо? Чому потрібно ощадливо використовувати природне паливо?
Обговоріть! Які корисні копалини добувають у вашій місцевості? Як їх використовують? Які види природного палива використовують у вашому краї?
Корисні копалини: рудні, нерудні, паливні.
Перевір свої знання
1. На які групи поділяють корисні копалини?
2. Наведи приклади рудних корисних копалин. Як їх використовують люди?
3. Наведи приклади нерудних корисних копалин. Схарактеризуй їх.
4. Порівняй: а) нафту і природний газ; б) кам’яне вугілля і торф.
5. Допоможи Дмитрикові довести значення паливних корисних копалин у житті людей.
Зроби підсумки
Україна багата на різні види корисних копалин: рудні, нерудні й паливні. Корисні копалини потрібно використовувати ощадливо.

Природознавство





Перевірте свої знання з теми
"Форми земної поверхні України"
Дайте відповіді на питання
1)    Територія суші, що має рівну поверхню, називається …
2)    Рівнини поділяються на …
3)    Яким кольором на карті позначають низовини?
4)    Яким кольором на карті позначають височини ?
5)    Поліська низовина розташована на ….     
6)    Яка низовина знаходиться на півдні України?
7)    Невелике заглиблення з крутими схилами – це…
8)    Ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівниною - це…
9)     Ряд гір називають…
10)                    Невеликі підвищення на рівнині це –
11)                    Які гори простяглися на заході України?
12)                    На Кримському півострові височіють
Тест
1. Території суші з рівною поверхнею – це … .
                          а) горби; б) гори; в) рівнини.
2. Рівнини поділяються на … .
                         а) низовини; б) височини; в) яри.
3. Яка низовина розташована на півночі України?
                        а) Поліська; б) Причорноморська; в) Придніпровська.
4. Найнижча частина горба називається… .
                        а) вершиною; б) схилом; в) підніжжям.
5. Гори – це… .
                        а) ділянки земної поверхні для відпочинку людей;
                        б) схили, на яких ростуть дерева;
                        в) ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами.
6. Які гори є в Україні?
                       а) Альпи; б)Карпати; в)Кримські гори; г)Уральські гори.
7. Основними формами земної поверхні є… .
                       а) рівнини;   б) гори;    в) низовини.
8. Південь України займає… низовина.
                      а) Поліська; б) Придніпровська; в) Причорноморська..
9. Яри – це… .
                     а) довгі заглиблення, в яких не росте трава;
                     б) довгі заглиблення, на схилах яких ростуть кущі;
                     в) великі заглиблення з крутими схилами.
10. Гора складається з… .
                    а) вершини; б) горба; в) схилу; г) підніжжя.
11. Ряд гір, який простягається на багато кілометрів, - це… .
                    а) крутий схил; б) гірський ряд; в) гірський хребет.
12. Найвища вершина Карпатських гір називається… .
                    а) Петрос; б) Синяк; в) Говерла.
                                                    

Виконані тести (№питання і букву відповіді або відповідей) скиньте мені у вайбер або на електронну адресу  dtania.178611@gmail.com )

                                          Опрацюйте до середи тему
Водойми України. Їх використання і значення.

       Вода – це не тільки та безбарвна рідина, що налита в склянку.  Це океан, що вкриває ¾ нашої планети. Це хмари, тумани, що несуть вологу всьому живому на земній поверхні. Сніги, річки та озера, джерела і криниці, болота та льодовики – це також вода. У складі всіх живих організмів переважає вода. І життя є тільки там, де є вода: солона і прісна, прозора і каламутна, рідка, тверда та у вигляді пари, вона в нас і навколо нас. Але, звичайно, її найбільше у водоймах.
       Водойми поділяються на природні та штучні. Ті водойми, які утворилися самостійно, без втручання людини, є природними. А ті водойми, які створила сама людина, називають штучними.
                                           Казка
Жив-був великий чародій-головний наглядач всіх володінь на світі. Він був старий і мудрий. Всі чарівники – водних справ майстри беззаперечно йому підкорялися. Наказав чародій вітру, щоб той щоранку доповідав йому про всі новини.
  Кажуть, частина води останнього дощу пропала!
Чародій:
- Не може цього бути! Вода ніколи не пропадає! Тут щось не так. Доведеться перевірити. Терміново викличте головного майстра дощових справ!
- А скажи-но, куди поділася від останньої зливи дощова вода?
 Головний майстер дощових справ:
- Дозвольте, у нас усе записано! Випало дощу стільки-то, випарувалося з землі стільки-то, рослини корінцями висмоктали стільки-то… А останнє ріки винесли в море.
Чародій
- Дощу випало більше. А перевір-но ще краще.
Зблід дощових справ майстер і почав знову гортати книгу. Довго сидів. Послав на розшуки Вітру. Облетів він усе, але загубленої води так і не знайшов.
Чародій
- Куди же поділася загублена вода? Не провалилася же вона крізь землю?! – почухав потилицю чародій.
- Так точно, крізь землю.(почувся тут чийсь хриплий голос. )
- Я підземних справ майстер, я знаю про вашу воду – у мене вона. Протекли дощові краплини глибоко під землю, дістались до глини, а через неї їм уже нізащо не протекти. Зібрались вони потім в підземні струмочки і потекли по підземній глині. І зараз ще блукають. Але скоро потраплять до одного з підземних озер, в кам’яно-вапняній печері. З такої печери і витікає струмочок, що в яру джерельцем вибивається з-під землі. Так що скоро вся ваша загублена вода знову буде мандрувати по землі. (розповідь у супроводі слайдів. )

- Так що таке джерело?  Джерело  - це вихід на поверхню Землі

 підземної води.



     В Україні здавна шанували джерела. Народ надавав їм

 символічного значення: вода вважалася живою, тобто – 


особливо цілющою. За народними повір’ями «жива» вода


 давала силу, зцілювала рани і повертала до життя.


       Багато річок є на Землі. У кожної своя назва, своя вдача. Течуть вони повз села і міста, гордо несуть води вдалечінь. А що ж таке річка?
         Річка  – це постійний потік води, який  тече в заглибленні. Річка має довжину понад 10 км, а коротші –  це струмки.
       Заглиблення по якому постійно тече річка, називається – руслом.
       Місце, де починається річка, називається витоком. Річка може витікати з джерела, болота, озера. Вона може брати початок із гірських льодовиків.
        Місце, де річка впадає в іншу річку, озеро, море або океан  називається гирлом. До речі, показ річки на карті починай з місця витоку в напрямку до гирла.
        Більшість річок мають притоки тобто інші річки, які впадають у головну. Чим більшою є річка, тим більше у неї є приток.
       Кожна річка має лівий і правий береги. Щоб їх визначити потрібно стати обличчям у напрямі течії. Праворуч буде правий берег, а ліворуч – лівий.
     На Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч – завдовжки понад 10 км, 137 річок – завдовжки понад 100 км.
         Найбільша річка на Україні Дніпро.
-         Дніпро - найбільша в Україні і третя за величиною в Європі річка.
Дніпро -  бере свій початок далеко за межами України – в Росії.
       Він має майже 1500 приток.
         Одна з найбільших повноводних рік в Україні, Дністер, що протікає у семи областях.
      Дністер--бере початок у Карпатах і впадає в  Чорне море. Довжина ріки – 1 363 км
    На півдні України впадає у Чорне море  -  Дунай.
    Ріки України живляться талими сніговими та дощовими водами. Навесні рівень води значно піднімається, і вони затоплюють значні території.
     Ріки України – це її багатство. З давніх-давен вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення пасажирів і вантажів. На ріках побудовані гідроелектростанції. А також там розвинуте рибне господарство.


-       Що ж таке річка? 
З яких частин вона складається?
 Які річки України ви знаєте?

На земній поверхні є западини різної глибини і ширини, які заповнюються водою. Так виникають озера. Ці заглибини утворюються внаслідок того, що земна поверхня тріскається, розломлюється і поступово заглибина стає більша. Озера утворила сама природа. Тому їх називають … (природними). На території України близько 20 тис. озер.
- Найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні – Світязь. Вода тут прозора і м’яка. У сонячну погоду видно дно на кількаметровій глибині. Це озеро називають одним із семи природних чудес України.
- Найвідоміше озеро Карпат - Синевір. Воно знаходиться на висоті 1000м.
-  У гирлі річки Дунай знаходяться найбільше за площею прісне озеро – Ялпуг.
- На узбережжі Чорного моря є озера-лимани  із солоною водою.
- Солоними озерами багатий Крим.  Найвідоміше – озеро Сиваш, з якого добувають кухонну сіль.

  Озера, як і люди, народжуються, старіють і вмирають. Але їх життєвий шлях незрівнянно довший від людського. І може тривати тисячі років. У озері вода зразу чиста і прозора. Але проходить час і на дні його відкладається мул, пісок. Воно швидко заростає рослинами, які відмираючи, падають на дно і замулюють його. Так озера поступово міліють і перетворюються на болота.

Болото – дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини. Болота трапляються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не має куди стікати. Утворюються болота у пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней. Болота поширені на Поліссі. Вони є переважно невеликими за площею і становлять 2% території України. Із боліт беруть початок і живляться багато річок. Вони живлять підземні води, що є важливим джерелом водопостачання. Із боліт добувають цінну корисну копалину – торф. Рослини, які відмирають, осідають на дно болота, скупчується там, злежуються і перетворюються на торф.
       Заросле болото нагадує зелену  луку. Води не видно, але ходити по ньому небезпечно. Досить ступити на цю «Луку» людині чи великій тварині, щоб потрапити у в’язке багно, з якого самому вибратися  дуже важко.                                                                                                                                                                                                                                    
Що називається болотом?
- Чим небезпечні болота?
- Як вони утворюються?

Море – це частина океану, яка врізається в сушу. Усі моря з’єднані з океанами і разом складають Світовий океан.
- А чому морська вода солоно-гірка? 
 У морській воді розчинено 44 хімічних елементи. Солоний смак морській воді надає хлорид натрію, або так звана кухонна сіль, а гіркуватий – магнієва сіль. У одному літрі води Чорного моря до 20г солі.  Не дивлячись  на смак, морська вода має лікувальні якості.

Які моря омивають береги України. Назвіть їх. Яке море більше? 

 Чорне море глибоке й тепле. Його середня глибина 1256 метрів, а найбільша - 2245 метрів. Улітку температура води становить +22…+25 С, а взимку +6….+8   Верхній шар води Чорного моря є багатим на рибу, море також називають морем молюсків.  У поверхневих водах багато медуз. На берегах селиться багато птахів: мартинів, пеліканів. А на глибині цього моря життя не існує.

      Азовське море набагато менше, ніж Чорне. Це море мілке і добре прогрівається сонячними променями.
 Азовське море мілке, найбільша глибина 15 метрів, вода влітку нагрівається до +30 С., але взимку Азовське море замерзає. Азовське море унікальне тим, що в ньому живе дуже багато риби. У північній частині моря дуже багато солі. Тут добувають харчову сіль. На узбережжі Азовського моря є поклади залізних руд, нафти і газу.

                                      Забруднення водойм
-         Добрива, пестициди, люди використовують у сільському господарстві,  проникають у ґрунт і змішуються з прісними водами річок, що впадають у  море, тим самим отруюють водне середовище.
        Тисячі фабрик і заводів викидають у навколишнє середовище велику кількість кислот, металів, вуглеводів і барвників, які врешті-решт потрапляють в річки і моря, шкодячи всім живим істотам водойм.
         Коли завершується курортний сезон, то пляжі нагадують сміттєзвалище. Кожен турист залишає після себе багато відходів. Більша частина цих відходів накопичується і забруднює дно водойм.
         Людина постійно забруднює атмосферу свинцем з автомобільних вихлопів. З дощем він потрапляє у грунт, потім до річок, а відтак – в океан.
        Пам’ятайте, забруднюючи наші водойми, ви шкодите собі.

Щоб зберегти чистоту водойм треба:
      
-         Не засмічувати водойми, не кидати сміття та різний непотріб.
-        Стежити за чистотою берегів річок, морів, озер.
-        Розчищати джерела.
-       Знизити скидання небезпечних речовин у водойми.
-   Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.
-         Будувати очисні споруди.
-         Виконувати закони про збереження природи.

Комментариев нет:

Отправить комментарий